Иновативни методи за нехирургично поставяне на стент при спукана аорта, лъчетерапия на лява гърда при автоматично апаратно контролирано задържане на дишането в дълбок инспириум, както и механично премахване на тромб от голям кръвоносен съд в мозъка след инсулт. Това са трите проекта – носители на наградите за иновация, отличени по време на петата годишна конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор", организирана от "Капитал". Специалната награда на "Капитал" пък е за група учители от Пловдив от сдружение "Образование и здраве", които се опитват чрез игри, арт терапии, четене, учене да създадат приятна, позната среда за децата, настанени в детска клиника към УМБАЛ "Св. Георги", Пловдив.
Американският фармацевтичен концерн Abbvie – партньор в организирането на форума, връчи специална награда на фондация Българско рационално общество. Фондацията се опитва да се "бори с псевдонауката", като "превежда" на достъпен език иначе сложно звучащите научни достижения и изследвания. Дружеството създава и популяризира информационни материали, които по разбираем начин предават важни научни принципи, които да отговорят на търсенията на хората и нуждата им от информация, вместо да стигат до псевдолечители.
Екипът на д-р Зоран Станков, инвазивен кардиолог, и проф. Иво Петров, завеждащ отделението по кардиология и ангиология към "Аджибадем Сити клиник Сърдечно-съдов център" бяха отличени заради високоспециализирана операция по нехирургично поставяне на стент при спукана аорта. Те са спасили пациент с остра дисекация на аортата, лекуван изцяло ендоваскуларно и с имплантирани два стента. Методът позволява лечение без обща анестезия, без хирургичен съдов достъп и без престой в отделение по реанимация. Възстановителният период при този метод на лечение е няколко часа след процедурата. Пациентът се раздвижва в пълен обем след 2 часа. Може да бъде дехоспитализиран на следващия ден, което при хирургичното лечение е невъзможно. А след успешния опит са приложили практиката и на още двама пациенти.
Друг екип на "Аджибадем Сити клиник" от онкологичния център на болницата, ръководен от д-р Николай Недев и водещият специалист д-р Иван Георгиев, бяха наградени заради вкарването в болницата като рутинна практика на метод за облъчване в условията на контролирано дишане в дълбок инспириум при пациентки с рак на лява млечна жлеза. Лекарите отбелязват, че при лъчение при рак на гърдата това засяга и сърцето и съответно вреди за общото състояние на пациентите и на други органи. За да се минимализира сърдечната токсичност, чрез апарат се задържа контролирано дишането на пациента в дълбок инспириум (voluntary deep inspiration breath-holds).
Награда беше дадена и на д-р Нурфет Алиоски от УМБАЛ "Св. Анна" и екипа – доц. Росен Калпачки, доц. Божидар Финков, доц. Васил Велчев, д-р Лъчезар Иванов, д-р Цветанка Праматарова, д-р Веселин Георгиев, д-р Димитър Николаков, д-р Мария Георгиева, р. лаб. Йоана Шутелова и сестра Весела Нинова. Те прилагат механична тромбектомия при лечение на исхемичен инсулт – механично отпушват големи запушени съдове в мозъка след инсулт. Модерното лечение на исхемичен инсулт до момента с венозно инжектиране на медикаменти може да се прилага до четвъртия час от началото на симптоматиката. Това обаче не е подходящо при запушване на големи кръвоносни съдове на мозъка, отбелязват от екипа. Прилаганата от тях механична тромбектомия е подходяща за пациенти със запушване на големи кръвоносни съдове на мозъка до шестия час. Така половината от лекуваните пациенти са изписани в много добро клинично състояние, а още 27% са в добро състояние.